Sık Sorulan Sorular

Emeksensine nasıl üye olabilirim?

Emeksensine üye olmak sadece birkaç dakikanızı alır, emeksensin'e üye olmak ücretsizdir. Üye kayıt formunu doldurmak, bir e-posta adresine sahip olmak yeterlidir.

Üyelik bilgilerim başka bir yerde kullanılır mı?

Emeksensin üyelik bilgilerinizi asla üçüncü şahıslarla paylaşmaz, Emeksensin kredi kartı bilgilerinizi kayıt altında tutmaz, sadece bankadan gelen onaya göre işlem yapar. Emeksensin yöneticileri dahil kimse kredi kartı bilgilerinizi göremez.

Üye girişi yaparken üye ismimi yazdığımda şifrem otomatik yazılıyor? Acaba şifremi başka kullanıcılar da görüyor mu?

Hayır, bu sizin bilgisayarınızın tarayıcısının bir özelliğidir. Şifrenizi ilk girdiğinizde tarayıcınızın “şifreyi hatırla” seçeneği açıksa, sonraki girişlerde sizi hatırlar ve otomatik olarak şifreniz çıkar. Kullandığınız bilgisayar dışında başka bilgisayarlarda üye giriş işlemi yaparken çıkacak olan “şifrenizin hatırlanmasını ister misiniz?” seçeneğine hayır cevabı verin. İşiniz bittiğinde sayfayı kapatmak yerine siteden çıkış yapınız.

Satıcı üye oldum, adres, telefon ve banka bilgilerini yazmam zorunlu mu?

Evet, tüm bu bilgiler satış yaptığınızda satış bedelinin hesabınıza geçmesi için, ya da iade ürünün size geri gönderilebilmesi için zorunludur.

Üye ismimi değiştirmek istiyorum mümkün mü?

Emeksensin kullanıcı bilgilerinizi üye adınız dışında değiştirebilirsiniz. Ancak, geçerli bir nedenle, üye adınızı değiştirmek için, hesabınızın silinip yeniden üye olmanız gerekmektedir. Destek sayfamızdan bize ulaşarak üyeliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz. Bu arada tüm listelediğiniz ürünler ve fotoğraflar da silinir. Arzu ettiğiniz takdirde yeni bir isimle tekrar üye olur ve tüm işlemlerinizi baştan yapabilirsiniz.

Emeksensinde nasıl ürün listelerim?

Emeksensine üye olduktan sonra ana sayfada bulunan listele kutucuğuna tıkladığınızda yeşil kutu içinde “ürün ekle” çıkar. Ürün ekleye bastığınızda çıkan pencerede “ürün başlığı”, “ürün açıklaması” hemen altında da “malzeme” çıkar. Tüm bu bölümleri sol tarafta bulunan açıklamalar yardımıyla kolayca yaparsınız. Devam sayfaları da sizi adım adım yönlendirir. Fotoğraf yüklemesi içinse, “gözat” ya da “dosya seç” butonuna basıp, daha önce kendi bilgisayarınıza yüklediğiniz ürün fotoğraflarından birini seçip “gönder” tuşuna basarsınız. Fotoğraf yüklendiğinde kenarlarında görülen kesik çizgileri aşağı yukarı ya da sağa sola çekerek fotoğrafınızın yerleştirilmesini sağlar ve “kes” düğmesine basarsınız. Yüklediğiniz fotoğraf en sağda küçük bir şekilde yer alır. İkinci, üçüncü ve beşinci fotoğrafa kadar bu işlemi tekrarlarsınız.Son aşama “ onayla” düğmesine basmanızdır.

Fotoğraf yüklerken 2MB dan büyük fotoğrafları yükleyebilmem mümkün mü?

Emeksensin'e 2MB dan daha büyük fotoğrafları yükleyemezsiniz. Büyük fotoğraflarınızı google picasa programında kesip yükleme yapabilirsiniz.

Fotoğraf yüklerken görülen “kes” işareti, fotoğraflarımızı kesiyor mu?

Fotoğraf yüklerken görülen kes düğmesi fotoğraflarınızı asla kesmez. Arka sayfalarda ve kategorilerde yer alan küçük fotoğrafların pozlandırılmasını ve ortalamasını sağlar.

Fotoğraflarımın üzerinde tarih veya yazı var, fotoğraf yüklerken “kes” düğmesine bastığımda kesmiş gibi görünüyor?

Kes düğmesi ile hiç bir şekilde fotoğrafınızda kesme (crop) işlemi yapılmaz. Bunun için fotoğrafınızı başka bir programda (google picasa) kesmeniz gerekir.

Ürünlerimi listeledim. Ne zaman onaydan geçer?

Ürünleriniz listelendikten sonra emeksensin ekibi, tüm ürünleri fotoğraf kalitesi ilk planda olmak üzere, açıklama kısmından malzemeye, kategorisinden etiketine kadar tek tek inceler. Uygun olanları onaya alır.

Ürünüm yayınlanmadı neden?

Bunun çok çeşitli nedenleri olabilir. Ürün listelerken uyulması gereken kurallara uydunuz mu? Açıklamalarınızın tamamı büyük harfle yazılmışsa, türkçe imla kurallarına uymadıysanız, kelimeleri tam olarak değil, yarım kullandıysanız (bir yerine bi gibi) Fotoğraf kaliteniz düşükse, ürün net bir şekilde görülemiyor, flu bir çekimse, Fotoğraf üzerinde tarih, logo, antet, yazı varsa ürünleriniz yayına alınmaz. Destek ekibi size bir mesaj atıp bunlardan hangisi eksikse düzetmenizi ister. Düzeltildikten sonra yayına alır.

Emeksensin’de hangi ürünleri listeleyemem?

Endüstriyel olarak üretilmiş tüketim ürünleri, yenilen veya içilen gıda ürünleri, yasadışı veya yasaklanmış olan malzemeleri, kalitesi çok düşük ürünleri ve piyasada çin malı adı altında satılan ürünleri listeleyemezsiniz.

Ana sayfada ürünlerim görünmüyor, neden?

Ana sayfada sergilenen ürünlerin fotoğraf netliğinin ve ürün tasarımının çok yüksek kalitede olmalarına dikkat ediyoruz. Sadece böyle ürünleri ana sayfaya alıyoruz.

Ürün silmek istiyorum nasıl yapacağım?

Dükkanım kısmından, yayındaki ürünlerinizin sağ yanındaki X işareti sil anlamına gelir. Bastığınızda ürününüz silinir.

Cep telefonuma ürünümün satıldığı bilgisi geldi ne yapmalıyım?

Üye adınızla giriş yapıp “siparişlerim” sayfanızdan satışlarım sekmesine basıp “adresi al” düğmesine basmanız gerekir. Ürünü hazırlayıp kargoya verdiğinizde de “kargoyu gönderdim” düğmesine basmalısınız. Ve kargo takip numarasını girmelisiniz.

Ürünüm satıldığında alıcı ile mesajlaşmam gereken detayları nereden yapabilirim?

Satıcı, alıcıya bir mesaj göndermek istediğinde ya da alıcı satıcıya mesaj göndermek istediğinde kendi sayfasından mesajlar kısmından üye adıyla mesajı gönderebilir. Size yeni bir mesaj geldiğinde mail kutunuzda bu mesajı gördüğünüzde mesajı cevaplamak için mail sayfasının altındaki yanıtla tuşundan değil, Emeksensin içindeki mesajlar kısmından cevap vermelisiniz. Yoksa yazdığınız mesajlar Emeksensin destek kısmına gelir ve satıcı ya da alıcı cevaplarınızı göremez, Bu da alış ve satış sürecini olumsuz etkiler.

Satış yaptım, para hesabıma ne zaman aktarılır?

Yaptığınız satışın parası, ürün alıcının eline geçip, alıcı ürüne onay verdikten sonra en geç 48 saat içinde hesabınıza aktarılır. Haftasonları, resmi tatil ve bayramlarda ödeme yapılmaz.

Kargo göndermek için alıcının adresinde telefon numarası görünmüyor?

Alıcı adres formunda telefonunu belirtmediyse, site olarak üye bilgisinin korunması açısından telefon numarasını vermiyoruz. Satıcı özel mesaj yoluyla doğrudan alıcıdan telefon numarasını isteyebilir.

Kargomun yerine ulaştığını nasıl anlayacağım?

Kargo takip numarası ile...

Kargom ulaştı ama alıcı ürüne onay vermekte ilgisiz davranıyor ne yapmam lazım?

Kargo alıcıya ulaştıktan sonraki üç gün içinde onay vermezse kendisine, 24 saat içinde onay vermezse onay vermiş sayılacağına dair bir uyarı mesajı yollanır. Bu mesaj aynı zamanda satıcıya da gider, Alım satım işlemi 3 taraflı bir konferans gibi çalışıp, bu mesajlar satış transkriptine işlenir.

Satış yaptım, para hesabıma ne zaman aktarılır?

Yaptığınız satışın parası, ürün alıcının eline geçip, alıcı ürüne onay verdikten sonra en geç 48 saat içinde hesabınıza aktarılır. Haftasonları, resmi tatil ve bayramlarda ödeme yapılmaz.

Raporlama özelliği nedir?

Sitede yayınlanan ürünlerden herhangi birinin, başka bir siteden alıntı, veya ticari olarak piyasada satılmakta olduğunu gördüğünüzde ürünle ilgili rapor tuşuna basarak ürünün yayınlanmamasını isteyebilirsiniz. Bunun için gerçek nedenleriniz ve kanıtınız olmalıdır.

Emeksensinde gördüğüm bir ürünü almak istiyorum ne yapmam lazım?

Herhangi bir ürünü almak için öncelikle siteye üye olmalısınız. Alıcı, almak istediği ürünlerin bedelini Emeksensin'e kredi kartıyla ödeme yapar. Alıcının ödemesi onaylandıktan sonra, satış işlemi başlar.

Alışverişimi nasıl takip edeceğim?

Üye adınızla siteye giriş yapıp “siparişlerim” sayfanızdan aldığınız ürünlerin yanında görünen takip et düğmesine bastığınızda “satıcı adresi aldı” sonrasında “satıcı kargoyu gönderdi” ibaresini görür ve kargo takip numarası ile kargonuzu takip edersiniz.

Kargom geldi, ürünü beğendim ne yapmalıyım?

Yine “siparişlerim” sayfanıza girip “kargom geldi” düğmesine basıp onay veriyorum seçeneğini işaretlemeniz gerekir.

Satın aldığım ürünü beğenmedim, satılan ürüne boy, renk ve başka bakımlardan benzemiyor. Ne yapabilirim?

Kargo ücreti size ait olmak üzere, satıcıya ürünü geri gönderebilirsiniz. “Ürünü reddediyorum” seçeneğine basarsanız, satış kapatılmayacak ve geri gönderilen ürün satıcının eline geçtiğinde de ürün için ödemiş olduğunuz bedel kredi kartınıza iade edilecektir.

Satıcı üye oldum, fakat bazı nedenlerden dolayı bir müddet satış yapamayacağım ve ilgilenmem bu yüzden zor ne yapmalıyım?

“Ayarlar > Satış Politikaları > Tatildeyim” sayfasına giderek tatildeyim seçeneğini işaretleyerek satışlarınızı durdurabilirsiniz. Aynı zamanda “Ayarlar > Profil Ayarları > Duyurular” sayfasından kendi dükkan sayfanızda belirli bir süre satış yapmayacağınıza dair bir not yazabilirsiniz.

Sergi sayfamda profil resmimin altında bulunan satış işlem sayısı ve başarı yüzdesi nasıl hesaplanıyor?

Yaptığınız satışların sayısı ve kaç tanesini iptal edilmeden ya da olumsuz yorum almadan bitirdiğinizle ilgili olarak bu yüzde hesaplanır.

Ürünlerimi beğenenleri görebilir miyim?

Evet, ürün sayfanızda bulunan içinde kalp şekli bulunan kutucuğun yanında bulunan rakamlar ürününüzü kaç kişinin beğendiğini ve üstüne tıkladığınızda bu kişilerin kim olduğunu görmenize yarar.