Emeksensin Satιcı Rehberi

Bu rehber, siteyi tanımayan ve yeni üye olan satıcı üyelerimiz için hazırlanmıştır. Merak eden eski ve deneyimli üyelerimiz de okuyabilirler.

Emeksensin’de ürünlerinizi satmak için öncelikle üye olmalısınız. Üye olmadan önce üyelik sözleşmesini kendi yararınız açısından okumalısınız. Sonrasında satıcı üye işlemlerinizi bitirmelisiniz. Daha sonra da en güzel şekilde fotoğraflarını çektiğiniz ürünlerin resimlerini bilgisayarınızda dosyalamalısınız. Ürün listelemeye başlamadan önce sitede bu konuda yazılmış blog, yardım, sık sorulan sorular, nasıl satış yaparım konulu yazıların hepsini okumalısınız. Site ne tür bir ürün listelemesi istiyor? Hangi ürünleri listeleyebilirim? Hangi ürünleri listelemem istenmiyor konularında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin, bebek şekeri, nikah şekeri, gıda malzemesi vs. türü ürünler listelenemiyor.

Yeni Üyeler

Tek bir ürün listeleyen üyenin listeleme sırasında fotoğraf hariç eksiklikleri düzeltilebilir. Bu yüzden eğer fotoğrafla ilgili bir sorun varsa o ürün taslak olarak işaretlenir ve düzeltmeniz istenir. Bunun dışında imla kuralları ve büyük, küçük harf dikkatsizliği gibi durumlar, malzeme ve etiketler, kategori yanlışları düzeltilir. Ve onaya alınır.

Yeni üyenin yapacağı iş bundan sonra başlamalıdır. Onay gören operatörün düzelttiği ürününü örnek almalı ve başlık nasıl olmalı? Açıklama nasıl yazılmalı? Malzemeler nasıl yazılmalı? Etiket neyi ifade eder? Kategoriler nasıl olmalı? Ürünün satış aşamasında alıcıların kullandığı anahtar kelimeler nedir? konularına açıklık getirecek şekilde diğer ürünlerini de listelemelidir.

Site olarak istediğimiz ürün listeleme düzeni şu şekildedir

Doğru Yanlış
Ürün Başlığı Mavi taşlı küpe mavi taşlı küpe
Ürün Açıklaması Mavi taşlardan yapılmış küpe. Başka renklerde de yapılabilir. mavi taşlardan yapılmış küpe.başka renklerdede yapılabilir.
Kategori Ana kategori; aksesuar Alt kategori; küpe takı
Etiket mavi taş, takı, el emeği hediye seçeneği, hediye alternatifi, şık tasarım, trend
Malzeme mavi taş, küpe aparatı şık, otantik, küpe
Kargo PTT seçilecekse ve ürün fiyatına ilave edilecekse peşin kargo seçilmeli ve ptt tarifelerine gore şehir içi ve yurtiçi fiyatlandırma yapılarak düzenlenmelidir. Özel kargo ile gönderilecekse ve alıcının ödemesi isteniyorsa ‘karşı ödemeli” seçeneği seçilmelidir. Ürünün kargo ücretini satıcı ödeyecekse “ücretsiz kargo” seçeneği işaretlenir. Karşı ödemeli kargo seçilip kargo notuna karşı ödemeli diye yazmak, ürünün ücreti kapıda ödenir gibi olmayan seçenekler yazmak, ürün satın alındıktan 5 gün sonra yollanır diye yazmak.
Sipariş süresi Ürün siparişle yapılacaksa ve bunun için 1 hafta 2 hafta ve 1 ay süre gerekiyorsa sipariş süresini doğru işaretlemek. Ürün siparişle yapılmasına ragmen, listelerken elimde hazır var seçeneğini işaretlemek. Site kurallarına gore hazır ürünü 3 işgünü içinde göndermek zorundasınız. Oysa 2 hafta sürecek bir sipariş hazırlığına ihtiyacınız varsa bunu belirtmek zorundasınız.

Ürün Listelerken

Ürün listelerken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, ürünün boyutu hakkında kesin bilgiler vermektir. Ölçülebilen ürünlerin mutlaka en, boy, derinlik ölçüleri verilmeli, takı türü ürünlerin yanına bilinen bir büyüklük konulmalıdır. Örneğin metal para gibi.

Bunu yapmanız, fotoğrafta ürün ölçüsü hakkında yanlış algıya kapılan alıcının ürün eline geçtiğindeki hayal kırıklığını önler.. Böylece olumsuz yorum olasılığınızı da önlemiş olursunuz. Ürünün malzemesi net olarak belirtilmeli, altın rengi boncuk için altın yazılmamalı, yün, ip, kumaş cinsleri belirtilmeli...

Ürünlerinizde herhangi bir eksiklik varsa, örneğin ürün fotoğrafı standart kare içinde bir kaç bölünmüş fotoğraftan oluşmuşsa, fotoğraf kalitesi düşükse, imla kurallarına uyulmamışsa, fotoğraf üzerinde logo, tarih varsa, özel iletişim bilgileri yazıldıysa, ürünleriniz taslak olarak işaretlenir ve düzeltmeniz istenir.

Taslaktaki ürünlerinizi görmek için ana sayfada üst satırda bulunan portfolyom sekmesine tıkladığınızda açılan sayfada bulunan portfolyo yönetimi başlığı altında hangi ürünlerinizin yayında, hangilerinin aday, hangilerinin taslakta olduklarını görebilirsiniz.

Doğru ürün listelemenin bir diğer olmazsa olmazı hergün 20-30 ürün listelemek yerine hergün bir kaç tane yeni ürün listelemektir. Böylece ürünleriniz her zaman görünür yerlerde olur. Aynı ürünü silip silip yeniden listelemek, bir kerede çok fazla ürün listelemek ürünlerinizin arka planda kalmasına neden olur.

Ürünlerinizin sitenin ana sayfasında yer alması, başlarda olmasa bile zamanla fotoğraf çekimi, ürün sunumu konusunda deneyim sahibi olduğunuzda gerçekleşecektir.

Asla ürün fotoğraflarını akşam ev içinde lamba altında çekmeyiniz. (özel düzeneğiniz yoksa) Ürün fotoğraflarında en güzel ışık, öğleden sonra ile akşam güneş batmadan önceki zamanda yakalayacağınız ışıktır.

Ürünün görsel güzelliğini bozacak ürün boyutu kadar kartvizitlerden ya da etiketlerden kaçının. Kartvizitlerin ya da etiketlerin üzerinde sadece kullanıcı adı olmalıdır. Ürün fotoğraflarının fon renginin siyah olmaması, sitedeki diğer ürünlerin fon rengiyle aynı olması (genellikle açık renk) gerekir.

Ürününüz Satıldığında

Cep telefonunuza ürününüzün satıldığı ile ilgili mesaj gelir. En kısa zamanda siteye giriş yaparak “bana özel” sayfanızdan “satışlarım” > takip et > adresi al adımlarını izleyerek alıcının adresinin görüldüğü pencereden adresi alın. Bu işlem, satış takibe ve alıcının e-postasına “ satıcı adresinizi aldı” şeklinde geçer.

Siz ürünü siparişle 1 haftada yapacak bile olsanız, bu davranış alıcı gözünde, “satıcı bu ürünü aldığımdan haberdar oldu ve adresimi aldı “ güvencesi verir.

Bazı satıcı üyelerimiz satış mesajından sonra bile siteye girmek ve ürünü göndermekle ilgili bir mazeretleri varsa bile bunu siteye bildirme gereği duymuyorlar. Bu durumlar bu üyelerin üyeliklerinin sonlanması ile sonuçlanıyor.

Siteye satıcı üye olmak, sergilenen ürün satıldığında alıcıya zamanında ve eksiksiz olarak gönderilme yükümlülüğünü kabul etmek anlamına gelir. Herhangi bir hastalık, tatil, vs. durumlarında sistemden serginizin üzerinde bu durumu belirtecek olan duyuruyu girebilirsiniz. (tatil modu.)

Ürününüz satıldığında, satış süreci sonlanana kadar, daha sık siteye ve bana özel sayfanıza girmeniz gerekir. Alıcının herhangi bir acil mesajı olabilir ve cevap vermeniz gerekebilir. Alıcının adresle ilgili bir iletisi olabilir. Satış takip kayıtları sürekli okunmalıdır. Ana sayfada bulunan “mesajlar” bölümü kontrol edilmelidir. Herhangi bir şekilde özel mesaj geldiğinde mesajlar kutusunun yanında (1) veya (2) şeklinde kaç mesaj geldiyse o kadar rakam belirir.

En önemlisi site ile tek bağınız olan e-posta adresinizi doğru vermeniz. Acil durumlarda size iletilecek mesajlar e-posta adresiniz üzerinden size gelecektir. Doğru vermediğiniz takdirde okumanız da olanaksız olacaktır.

Kargoyu gönderdiniz. Yine bana özel sayfanızdan satışlarım> takip et> Kargoyu gönderdim düğmesine basarak açılan sayfaya gönderdiğiniz kargo şirketinin gönderi kodunu doğru olarak yazmalısınız.

Kargo kodları hakkında

Kargo şirketlerinin gönderi kodlarına ilişkin olarak

PTT kargo KP12345678901 şeklinde 2 harf ve 11 rakam
Yurtiçi kargo 123456789012 şeklinde 12 rakam
Aras kargo AB 123456 – 123456 şeklinde 2 harften oluşan seri no ve 6 rakamdan oluşan irsaliye no ve yine 6 rakamdan oluşan referans no
Sürat kargo 2aca213c2b5b şeklinde hem rakam hem harften oluşan karışım
UPS kargo U1T12T701220510 şeklinde hem rakam hem harf karışımı

Olan örnekler doğru kargo takip numaralarıdır. Yukardaki örnekler anlatım amaçlı olup harfler ve rakamlar rastgeledir.

Doğru kargo numarası yazmak neden önemli?

Ürün alıcıya teslim edildikten sonra alıcı onay vermekte gecikirse ya da herhangi bir şekilde bilgisayar ortamından uzakta ise (hastalık, seyahat, tatil vs.) ürün açıkça reddedilmediği durumlarda, site kargo numarasından kargoyu takip edip kargo teslim edildi belgesine ulaştığında, ürünü kargosu teslim edilmişler listesine alır ve ürün 24 saat sonra onay almış sayılır. Onay aldıktan 24 saat sonra ise ürün bedeli satıcıya aktarılır.

Eğer doğru yazılmazsa, ya da kargo belgesi kaybedilirse alıcıdan onay gelene kadar satış bedeli satıcıya aktarılmaz. Burada doğru kargo numarasının satıcıyı koruyan önemli bir özellik olduğunu görmekteyiz. Kargonun ulaştığı site kuralları açısından SADECE kargo şirketinin belgelerine göre kabul edilir.

Normalde kargoyu teslim alan alıcı ürünü beğenir ve siteye giriş yaparak “Bana Özel” > Alımlarım > Takip Et > Onay veriyorum adımlarını izleyerek ürüne onay verir ve isterse açılan pencereye yorum yazar.

Satıcının profil resminin altında bulunan yorumları kısmında yazılan bu yorumlar büyük önem taşır. Alıcılar almak istedikleri ürünü bu yorumları okuyarak satıcının kargoyu gönderme, ürünü eksiksiz gönderme, ürünlerin alıcılar tarafından beğenilme oranları görme şansını elde eder ve karar vermeleri kolaylaşır. Bu yüzden gönderdiğiniz ürünlere büyük özen göstermeniz, içine minik de olsa bir hediye ilave etmeniz, kargoyu zamanında göndermeniz çok önemlidir.

Alıcının yazdığı yorumlara cevap vermeniz de sizin ilgili bir satıcı olduğunuzu gösterir. Bazen satıcı her tür yükümlülüğünü yerine getirdiği halde kendisinden kaynaklanmayan bir takım sebeplerle örneğin kargo şirketinin gecikmesi, kargo ücretinin yüksekliği vs. nedenlerle negatif yorum alsanız bile altına durumu açıklayan sakin yorumlar yazın.

Bizden bu kadar, destek ekibi olarak edindiğimiz deneyimleri sizlere aktardık. Gerisi size kalmış... Aynı tür ürünler sergileseniz bile, rekabeti doğru ve dürüst yollardan yaparsanız, en iyinin her zaman kazanacağını bilmelisiniz. Kolay gelsin...