Güzel fotoğraf nasıl çekilir?

Emeksensin'e yükleyeceğiniz eserlerin fotoğrafını çekerken bazı durumları göz önünde bulundurmalısınız. Her şeyden önce eser fotoğrafı asla bulanık olmamalıdır. Çekilen fotoğrafta sergilenecek eserin net çıkması en önemli kuraldır.

İkinci önemli nokta ise eserinizin tek başına çekilmesidir. Fotoğrafta başka nesnelerin bulunması halinde, nesneniz farklı şekilde algılanabilir veya asıl göstermek istediğiniz nesne ön plana çıkmamış olur. Her eseriniz için dilerseniz farklı açılardan 4 ayrı fotoğraf yükleyebilirsiniz. Satın alacak kişi fotoğraflara bakarak eserinizin tam olarak ne olduğunu görebilmelidir.

Bu yazımızda fotoğraflardaki genel yanlışlıkları, ve bunların nasıl düzeltilebileceğini örnekleri ile anlatacağız.

emeksensin - güzel fotoğraf nasıl çekilir?

Eserlerinizi olduğu gibi fotoğraflamalısınız. Eser satıldığı takdirde alıcıya ulaştığında sitedeki görüntüsüyle aynı olmalıdır.

Fotoğrafladığınız eserlerde başka bir site adresi yazmamalıdır.

Fotoğraflarınızın profesyonel görüntüye yakın olması için tarih ve saat ayarlarının kapalı olarak çekilmesi gerekmektedir.

emeksensin - örnek - tarihli veya antetli fotoğraf

Eğer fotoğrafınız aşağıdaki gibi çıkmış ise, yeterli miktarda ışık almıyor demektir. Bu durumda en basit çözüm fotoğrafınızı gün ışığında veya bir pencerenin yanında çekmektir.

emeksensin - örnek - yeterli ışık olmadan çekilmiş fotoğraf

Bazen fotoğraflar bulanık çıkabilmektedir. Bunun sebebi fotoğraf makinasının odak (ing: focus) ayarının yapılmamış olmasıdır. Eğer fotoğrafınız aşağıdaki gibi çıkmışsa, odak ayarı ile oynamayı, makinanızın odak ayarı yok ise, fotoğrafınızı biraz daha uzak bir mesafeden çekmeyi deneyebilirsiniz.

emeksensin - örnek - bulanık fotoğraf

Bir diğer problem ise, bazı fotoğrafların arka planlarının olduğundan daha soluk ve mavimsi renkte çıkmasıdır. Bu durumda fotoğraf makinasının beyaz ayarı (ing: white balance) ile oynanmalıdır.

emeksensin - örnek - beyaz ayarı bozuk fotoğraf

Beyaz ayarı cihazdan cihaza farklı olsa da, temel olarak şu şekilde çalışır. Bir masanın üzerine beyaz bir dosya kağıdı koyarsınız, fotoğraf makinenizin beyaz ayarı kısmına girdikten sonra bu beyaz kağıda doğru tutup, mavilik beyaza dönüşünceye kadar beyaz ayarıni değiştirisiniz. Kağıt tam beyaz gözüktüğünde, bu ayarı kaydedersiniz.

Beyaz ayarı problemi özellikle floresan ışığı altında gözlenmektedir. Floresan ışığı altında da güzel fotoğraf çekebilirsiniz, ancak beyaz ayarını tutturmanız gerekiyor.

Aşağıdaki fotoğraf, emeksensin tarafından geliştirilen ev yapımı bir mini fotoğraf stüdyosunda çekilmiştir.

emeksensin - örnek - güzel

Bir sonraki yazımızda bu stüdyoyu nalbur ve benzer yerlerden satın alabileceğiniz basit malzemeler ile nasıl yapabileceğinizi resimli ve adım adım olmak üzere anlatacağız.

Yorumlar (21)

25 Kasım 2011, 23:11

teşekkürler,bundan sonra resimlerimi daha güzel çekeceğimden eminim.sayenizde:)

umityolcusu
11 Aralık 2011, 20:01

11 gündür yayınlanmayan ürünümün gerekçesini bekliyorum!

23 Aralık 2011, 19:00

Sayın umityolcusu, size bunun sebeplerini destek sisteminden bildirdik. Ancak madem buraya herkesin göreceği şekilde yazdığınıza göre cevabı da herkesin okumaya hakkı var diye düşündük. Ürünleriniz yabancı bir sitede bir tasarımcının yaptığı ürünlerin bire bir kopyası olduğu için yayına alınmamıştır.

1 Ocak 2012, 13:39

Fotoğrafın boyutu ne olursa olsun kesme kutucuğunun ebatları değişmiyor. Hata mı var acaba yoksa benim tarayıcımdan mı kaynaklanıyor? (google chrome)

ipek
8 Ocak 2012, 16:55

evet

15 Ocak 2012, 15:19

hobilerin sorusuna ben de yanıt bekliyorum

20 Ocak 2012, 12:38

Fotoğraf yüklerken gördüğünüz kesme kutucuğunun amacı, listelenen ürünlerin küçültülmüş fotoğraflarını oluşturabilmek ve göstermek istediğiniz detayın üzerine kesik çizgileri sagdan sola, yukardan aşağıya çekerek yerleştirmeniz içindir.

20 Ocak 2012, 12:38

Küçültülmüş fotoğraf ebatı hiç değişmediği için kesme kutucuğunun ebatları da aynı kalmaktadır. Aslında fotoğraf üzerinde herhangi bir kesme işlemi de yapılmamaktadır. Fotoğraf üzerine tıkladığınızda fotoğrafınızın yine aynı göründüğünü görürsünüz.

2 Şubat 2012, 16:23

resim çekmeye dikkat edeceğim

2 Şubat 2012, 16:24

artık ürünümü yayınlamak istiyorum..

algul
19 Şubat 2012, 12:31

fotoğraf kalitesi düşük olanlar taslakalrda görünüyor ve diğerleri hala adaylarda ne yapmalıyım yardım edebilir misiniz??? kişisel bi uyarı mesajıda almadım

27 Temmuz 2012, 16:54

Bu bilgileri bizimle paylaştığınız içn, teşekkür ederim

5 Kasım 2012, 23:28

detay bilgileri eksiksiz istiyorsunuz, daha basite indirgeseniz.

can
6 Kasım 2012, 12:09

Alıcılar ürünlerin her detayını eksiksiz görüp öyle almalı ve sonrasında sorun oluşması sıfıra inmelidir. Detaylar bu yüzden önemlidir.

abstractarthouse
23 Aralık 2012, 00:49

Oldukça yararlı bilgiler, teşekkürler..

hayaldukkanim
6 Ocak 2013, 15:21

bilgiler için teşekkürler...

kecelemece
20 Şubat 2014, 20:39

çok teşekkürler :D

asumansubasi
17 Nisan 2014, 11:18

teşekkürler..

25 Ekim 2014, 15:36

teşekkürler

4 Haziran 2015, 17:23

teşekkürler

23 Aralık 2015, 11:38

Özellikle, odak ayarı, renk ayarı, net çekim için, tarih ve saatin kapalı olması, bilmediğim ve çok önemli hususlardı, teşekkürler emeksensin...

Yorum yapmak için tıklayınız.