Ev Ortamında Nasıl Fotoğraf Stüdyosu Oluşturulur?

Bilindiği üzere, emeksensin’e yüklenen eser ve ürünlerin fotoğraf kalitelerine çok önem veriyoruz. Buna hem sitemizin kalitesi, hem de satıcıların ürünlerini alıcıya sunarken en net haliyle gösterebilmeleri açısından dikkat ediyoruz.

sonsuz fon nasıl yapılır

Bu sebeble, ev ortamında minik bir fotoğraf stüdyosu kurmak için çalışmalara başladık. Bir çok denemeden sonra, sizler için bu yazıyı hazırladık. Yapacağımız şey bir sonsuz fon oluşturmak, ve fotoğraflarınızın neredeyse profesyonel kalitede çıkması için oluşturduğumuz düzeneği doğru şekilde aydınlatmak.

Gereken Malzemeler

  • 2 adet 50cm x 50cm boyutunda kesilmiş tahta plaka
  • 2 adet L şeklinde çelik destek
  • 4 adet plastik ayak ve 4 adet kısa vida
  • 16 adet 8mm çapında vida, ve bunlara uygun 32 somun, 32 pul
  • Beyaz karton
sonsuz fon yapmak için gereken parçalar

Bunların dışında, sonsuz fonumuzu birleştirmek için tornavida, pense, ve bir matkaba ihtiyaç duyacağız.

Gereken malzemeleri, herhangi bir nalburdan, veya İkea, Bauhaus türü bir yapı marketten alabilirsiniz. Dilerseniz, bizim tasarladığımız bu düzeneği basitleştirebilirsiniz. Mutlaka aynı şekilde yapmanız gerekmiyor, ancak biz bu sistemi uzun ömürlü ve kullanılabilir olması için tasarladık.

1. Adım

Öncelikle yapmanız gereken iki tahta plakayı birbirine L şeklinde, birbiriyle dik açı oluşturacak şekilde birleştirmek. Birleştirme işleminden önce, ilk etapta iki tahta plakayı da matkap aracılığıyla ikişer köşesinden delmeniz gerekiyor. Açacağınız delikler L şeklindeki çelik desteklerin delikleri ile uyumlu olmalıdır. Bu çelik destekleri tahta plakanın üzerine yerleştirerek bir kalem ile deliklerin ortasını işaretleyin, ve daha sonra bu noktaları matkapla delin. Dilerseniz sizin için oluşturduğumuz diagramları kullanabilirsiniz. Alt plaka için tıklayınız. Üst plaka için tıklayınız.

sonsuz fon yerleşim

2. Adım

Yaptığınız düzeneği herhangi bir masaya koyup masanın çizilmemesini sağlamak için altına plastik ayaklar yerleştirmelisiniz. Bu ayakları L şeklinde çelik ayakları yerleştirmeden önce monte etmelisiniz. Daha önce deldiğimiz noktalara denk gelmeyecek şekilde tahtanın yatay plakasına yani L'nin alt kısmına plastik ayakları vidalamalısınız. Kullandığınız tahtanın sertliğine göre, bu ayakları matkap kullanmadan minik tahta vidası ve tornavida ile monte edebilirsiniz.Burda dikkat edeceğiniz nokta, kullandığınız vidanın tahta kalınlığından büyük olmamasıdır. (vidanın ucunun tahtanın ön tarafından çıkmaması için)

sonsuz fon plastik ayak montajı

3. Adım

L şeklindeki çelik destekler vidalar aracılığıyla köşelerinden delinmiş tahta parçalarına monte edilir. Vidayı deliğe yerleştirmeden önce pul(ortası delik yuvarlak), vidanın ucuna kadar getirilir. Daha sonra pulla birlikte vida delikten içeri geçirilir ve tahtanın öbür yüzüne geçmiş vidanın ucuna önce yine pul ve sonra somun sıkıştırılır. Vidayı sıkıştırırken dikkat edeceğiniz nokta ise tüm vidaları aynı oranda yavaş yavaş sıkıştırmanızdır. Tüm vidalar hepsi takılıncaya kadar çok sıkıştırılmamalı, gevşek bırakılmalıdır. Bu sayede vida, sağlam bir biçimde L şeklindeki destekler ile tahta plakaları birleştirmiş olur. Vidaları nasıl takacağınızı daha detaylı biçimde görmek için tıklayınız.

sonsuz fon montaj diagramı

Önce alt levhaya bu çelik destekleri monte edelim. Sağlam durduğundan emin olduktan sonra, üst levhayı monte edelim. Alt levha ile üst levha’nın farkı, alt levhanın deliklerinin kullanılan tahtanın kalınlığı kadar geriden delinmiş olmasıdır.

Montaj sonrası önden görünüme bakmak için tıklayınız. arkadan görünüme bakmak için tıklayınız.

4. Adım

Artık L şeklini alan tahta plakaların alt ve üst kenarlarına karton, herhangi bir yapıştırıcıyla (örneğin; çift taraflı bant) az gergin olacak ve kavis yapacak biçimde yapıştırılır. Bu az gergin pozisyon kartona eğim verir ve bu eğim önden çekilecek fotoğrafın arka planının sonsuz fon olmasını sağlar.

sonsuz fon montaj tamamlanmış görünüm

5. Adım

Tüm bu işlemler sonrasında stüdyonun tamamlanması için geriye sadece gerekli ışık kaynaklarının doğru yerlere konması kalıyor. Fotoğrafta çıkacak objenin belirgin çıkması, ışığı doygun ve orantılı almasına bağlıdır. Bunun için 3 adet ışık kaynağını oluşturduğunuz sonsuz fonun sağ, sol ve üstünden ışık verecek şekilde yerleştirmeniz gerekmektedir. Işık kaynaklarını fotoğrafını çekmek istediğiniz objenin etrafında gölge olmayacak şekilde ayarlamanız gerekiyor. Biz bunun için akrobat lambalar kullandık. Dilerseniz daha hesaplı ayaklı lambalar da kullanabilirsiniz, ancak lambaların ayarlanabilir olması gerekmektedir.

sonsuz fon kamera ve ışık

Ayrıca size tavsiyemiz, bu ışık kaynaklarında helezon biçiminde tasarruflu ampul kullanmanızdır. Standart lambalar çekeceğiniz objenin gerçek rengini vermez, fotoğraflarınız sarı çıkar.

sonsuz fon helezon ekonomik lamba

İşte bizim kurduğumuz düzeneğin bir fotoğrafı:

sonsuz fon fotoğraf

Bu düzeneği oluşturmak, illustrasyon ve fotoğraflarını çekmek, ve yazıyı yazmak için çok emek harcadık, dilerseniz bloglarınızda linkleyebilir veya yeniden yayınlayabilirsiniz, ancak lütfen emeksensin bloğunu kaynak olarak gösteriniz. Ayrıca size uyguladığımız kuralları kendimize de uygulayarak, fotoğraf ve çizimlerde logomuzu da kullanmadık.

Eğer bu yazımızı takip ederek siz de bir örnek yaparsanız, fotoğraflarını bize gönderin çünkü çok merak ediyoruz.

Lütfen emeksensin’i desteklemeye devam edin. Çünkü emeksensin sizin eserleriniz gibi gerçek ev yapımı bir sitedir, ve gerçek ev yapımcılar tarafından en iyi şekilde geliştirilmiştir!

Yorumlar (61)

smilena
15 Şubat 2011, 04:48

harikasınız. teşekkürler.

15 Şubat 2011, 04:49

çok faydalı bir yazı. ben de uzun zamandır böyle bir stüdyo kurmak için çareler arıyordum. deneyeceğim. çünkü fotoğraf çekebilmek için gün ışığı kovalıyoruz resmen.

sesiber
15 Şubat 2011, 04:50

Çok faydalı bir yazı olmuş. Diagramlarla desteklenmesi de çok güzel. Çok teşekkürler. Yerve duvar arasına da benzeri uygulanıp giysi türü çekimler için de kullanılabilir.

renklitasarimlar
15 Şubat 2011, 04:51

Çok büyük emeklerle hazırlanmış bu yazı için çok çok teşekkür ederim. Son derece faydalı bilgiler ve açıklayıcı görseller içeriyor. Elinize ve aklınıza sağlık...;-)

15 Şubat 2011, 04:53

çok teşekkür ederiz.

18 Şubat 2011, 13:35

süpersinizZZZ

24 Şubat 2011, 17:15

küçük objeler için çok güzel fakat daha büyük çok büyük objeler için nasıl olacak buuuu? sanırım studyo kurmalıyıız...

tarcinmoscow
24 Şubat 2011, 22:31

Son derece faydalı bir bilgiolmuş, teşekkürler. Bizi büyük bir fikir yükünden kurtardınız.

6 Mart 2011, 14:04

süper bişey gerçekten ürünlerin resmini çekiyoruz parlıyo filan net çıkmaya biliyor böyle bir düzenek işimizi kolaylaştıracak bence teşekkürler.

7 Mart 2011, 12:07

Çok güzel olmuş teşekkürler.yalnız küçük çalışmalar için kullanılabilecek bir ortam olmuş.resim ya da büyük çalışmalar için bu düzenek büyüterek oluşturulabilir sanırım.Fikir vermek adına çok beğendim başarılı.

9 Mart 2011, 10:24

bu güzel paylaşım için çok teşekkür ederim.fotoğraf çekiminde çoğu zaman sıkıntılar yaşıyordum.bunu en kısa zamanda uygulayıp, fotoğraflarımı paylaşıcam :)

9 Mart 2011, 17:27

çok güzel kesinlikle faydalı bir bilgi paylaşımınız için teşekkür ederiz.

ozgrkdn
14 Mart 2011, 11:11

Bilgi için teşekkürler,bu ortamı evimde yarattım ve son ürünlerimin fotoğraflarını çektim.Ancak oldukça gölgeli ve bence yetersiz fotoğraflar oldu.Hatta açık havada çektiklerim daha iyi idi.Acaba 60x3=180 w ampul az mı geldi?Deneyen var mı?tşkr

ozgrkdn
31 Mart 2011, 01:01

Bilgi paylaşımın için teşekkürler Renkli Tasarımlar:)

20 Nisan 2011, 14:12

çok teşekürler ,harika bir paylaşım olmuş ,işin fotoğraf çekme kısmı gerçekten sorun oluyordu çoğu zaman..harika bir bilgi verdiniz.

20 Nisan 2011, 14:12

çok teşekürler ,harika bir paylaşım olmuş ,işin fotoğraf çekme kısmı gerçekten sorun oluyordu çoğu zaman..harika bir bilgi verdiniz.

selcen
25 Nisan 2011, 13:43

Düzeneğiniz çok güzel ve pratik.Sanırım çok işimize yarayacak

iyimbenim
26 Mayıs 2011, 19:42

guzel. tesekkurler.

1 Haziran 2011, 11:46

slm arkadaşlar sizi bulmak gerçekten zordu şükür kavuşturuna

nilsmake
25 Kasım 2011, 12:56

ÇOK ZORLANDIĞIM BİR KONUYDU ÇOK YARARLIA OLDU TEŞEKKÜRLER

26 Kasım 2011, 00:18

ÇOKGÜZEL,DENEYİP,RESİMLERİMİ YOLLIYACAĞIM:) SUH

hobiler
1 Şubat 2012, 11:32

Harikasınız. Teşekkürler.

rengareng
11 Mart 2012, 14:36

çok teşekkürler emekleriniz için aydınlatıcı gerçekten gün ışığı kovalıyoruz resim çekmek için çoğu zaman bu şekildede denemelerim olacak inş :)

sevgikusu
23 Mayıs 2012, 03:17

çok güzel olmuş iyiki anlattını çok teşekkür ederim :)

11 Haziran 2012, 18:14

benim de çok işime yaradı verdiğiniz bu fikir kendi sitem için , her ne kadar bu sitede satıcı değil alıcı olsamda ..çok teşekkürler

gokben76
1 Temmuz 2012, 12:01

çok iyi fikir gerçekten bu işi ciddiye alanlar için muhakkak gerekli

27 Temmuz 2012, 16:41

En yakın zamanda bende bir mini studyo kuracağım.Bu yazı bana fikir verdi teşekkürler.

4 Eylül 2012, 15:26

Merhaba, ben fotoğrafları çekiyorum fakat bir türlü sitedeki resim ekleme bölümüne ekleyemiyorum. Oradaki kare çok küçük ve resimimi almıyor. Ne yapmalıyım resimi siteye yan mı eklemeliyim? Baktım çeken çok arkadaş var. Site ayarında 600X400 ayar istiyor fakat bu ayarlara getirdiğimde de resimin yarısı karenin dışında kalıyor. Lütfen yardım edin. Uzaktan çekmeye de çalıştım fakat bir yararı olmadı. Sitedeki resimler yakından da çekilmiş demek olabiliyor ama ben yapamadım. Yani çekilmesi için bir piksel özelliği mi var yoksa başka bir ayar mı lazım?Lütfen yardımcı olun bana. İyi günler.

can
4 Eylül 2012, 16:14

Resmi yükledikten sonra, ortadaki kareyi pozlandırıp kes düğmesine basınız. Yüklediğiniz resim ürün sayfanızda olduğu gibi gözükecektir. Kestiğiniz kısmı ise arama ve kategori sayfalarında gözükür. Genel kural olarak - resmin ilgi çekici kısmını, yani ürününüzün olduğu yeri kes ile kesersiniz.

evinnesesi
28 Eylül 2012, 13:04

Bu çok güzel bir fikir ve ben en kısa zamanda öyle bir tasarım hazırlatacağım.Teşekkürler emeksensin ekib

evinnesesi
28 Eylül 2012, 13:04

Bu çok güzel bir fikir ve ben en kısa zamanda öyle bir tasarım hazırlatacağım.Teşekkürler emeksensin ekibi....

4 Ekim 2012, 14:09

Çok güzel bir anlatım.Emeğinize sağlık.İnşallah en kısa zamanda ben de kuracağım bu düzeneği.

pbangi
2 Kasım 2012, 17:35

çok güzel bir anlatım olmuş, benim için çok faydalı oldu

karaca58
3 Kasım 2012, 15:29

teşekkürler

sihirlieller
4 Ocak 2013, 08:26

kartonlarla da çalışılabilir sanırım. Pek dayanıklı olmaz ama.

gunelayvaci
7 Ocak 2013, 23:05

Çoooook teşekkürler, ihtiyacım vardı, çok yararlanıcam.

bernaveidil
21 Şubat 2013, 11:55

Çok kolay ve uygulanabilir bilgiler,en kısa zamanda evde bunu yapmaya çalışacağız.

bernaveidil
21 Şubat 2013, 11:56

Çok teşekkürler :)

21 Mart 2013, 09:52

süpersiniz. teşekkürler

3 Nisan 2013, 12:54

Merhaba, ben de evde böyle bir studyo kurdum küçük çaplı. ışıklandırma için İkea dan 2 tane masa lambası aldım. Sizin paylaştıgınız fotografta da aynı masa lambalarını görüyorum. Fakat eve geldikten sonra ögrendim bu lambalara max 60 w lamba takılabilirmiş. Dolayısyla bu ışık çok az geldi ve fotograflarım içinde çok başarılı sonuçlar alamadım. Siz bu sistemle istediğiniz sonuca ulaşabildiniz mi? Kaç w lık lamba kullandınız acaba? paylaşabilir misiniz?

can
3 Nisan 2013, 13:13

Merhaba, sistem için 80W 6500K tasarruflu floresan lambalar kullandık. Masa lambalarının üzerinde yazan en fazla 60W'lık lamba sınırı, ısı yayan ve floresan olmayan ampuller içindir. Floresan lambalar ısı yaymadığı için bir problem olmuyor.

8 Nisan 2013, 12:40

Kesinlikle 80W'tan aşağısı kurtarmıyor. :) Philips'in 60W'lık tasarruflu 6500K tornedo ampullerinden 3 tane kullandım ancak yeterli aydınlatmayı sağlayamadım. Ayrıca lamba o kadar büyük ve ağır ki akrobat masa lambası bazı konumlarda lambayı taşıyamadı. Siz bu düzeneği kurarken hangi lambaları kullandınız? Fotoğraftaki lambalar benim kullandıklarımın yarısı kadar duruyor.

can
8 Nisan 2013, 14:35

Akrobat lambasının taşımadığı durumlarda, lamba kirişlerini bir mandal ile, (çamaşır mandalı değil ama, marangoz işleri için kullanılanlardan) tutturdum. Ayrıca lambanın posizyonuna karar verdikten sonra kenarlarındaki vidaları sıkıştırarak daha sağlam durmasını sağlamak mümkün.

10 Mayıs 2013, 00:58

teşekkürler.çok güzel olmuş :)

22 Ağustos 2013, 23:38

Teşekkürler.

3 Kasım 2013, 18:28

Gerçekten yeterli bir açıklama olmuş. Emeğinize sağlık.

24 Aralık 2013, 17:53

Harika, gerçekten emek verildiği ortada. Blogumda kaynak göstererek yayınlayacağım postunuzu. Çok teşekkür ederim kendi adıma.

sihirliieller
29 Ocak 2014, 18:40

Bende yaptim cok daha iyi fotograflar cekebiliyorum. Akrobatlar biraz pahaliya geleceği icin babama özel masa lambaları yaptırdım ve cok güzel çalışıyor. Öneriniz icin tesekkürler.

ozya
10 Şubat 2014, 12:13

Harika bir teknik.Benim ürünlerim büyük bir çalışma gerekli fakat yer sıkıntım var :(

12 Şubat 2014, 10:46

Merhaba, Uygulamasını yaptık, yarın fotoğraf çekimlerimiz için ürünlerimiz getirilecek. İnşallah çok güzel sonuçlar bekliyoruz. Yalnız birkaç sorum olacak: -Tasarruflu ampül olarak beyaz mı kullanmak daha iyi sonuç verir yoksa sarı mı? -Yeri geldiğinde bakalit yüzeyli ürünler çekilecek, ışık yansıması gibi bir durum söz konusu olursa ne gibi bir çözüm önerirsiniz?

can
12 Şubat 2014, 13:50

Lambaların üzerine aydınger gibi yarı saydam bir kağıt geçirebilirsiniz. Ayrıca beyaz köpükten yansıyan ışık da bu tip durumlarda yardımcı olabilir.

29 Mayıs 2014, 14:24

bilgisini paylaşan insanları kutluyorum, insanlara faydalı olmak, bazı şeylere dikkati çekmek için verilen çaba alkışlanası bir emektir rabbim razı olsun emeği gecen herkesden pazarınız bol olsun arkadaşım iyiki varsınız

mycat
24 Haziran 2014, 22:20

çok faydalı buldum,tatbik edebilmeyi deneyeceğim..teşekkürler. oya oyal.

28 Haziran 2014, 10:31

çok faydalı bilgiler bizimle paylaştığınız için teşekkürler...

3 Ağustos 2014, 03:26

Tek kelimeyle harika...

30 Aralık 2014, 23:39

Süpersiniz. Teşekkürler.

12 Nisan 2015, 17:21

Sevgili ; Emeksensin , ellerinize ve yüreğinize sağlık .Son derece özenle hazırlanmış bu bilgiler eminim ki bunu uygulayan her üyenin yararına olucak. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler....

hayalperisi
27 Nisan 2015, 15:19

bu da güzel bir fikirmiş ama ben kolaya kaçtım forex kartonla yaptım fena olmadı belki benim gibi kolaycılara fikir olur sevgiler

9 Eylül 2015, 19:22

Harikaa..

23 Aralık 2015, 11:32

Fotoğrafçılık da zaten ilgi alanımdı. Püf noktaları merak ediyordum. Burada, bana faydalı olacak tasarım ve bazı püf noktalarını yakalayabildim. Adım adım uygulayacağım. Teşekkürler emeksensin.

paytakcadi
15 Nisan 2016, 17:32

Harika

Yorum yapmak için tıklayınız.