Ürün Listelerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Değerli Üyelerimiz,

Emeksensin kurulduğundan bu yana kaliteden ödün vermemek adına gelişmesinin gecikmesini göze almak pahasına da olsa, tutarlı bir yol izlemeye devam ediyor. Biz, sizlerin de değerli katkılarıyla her zaman güvenilir, kaliteli bir site olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Karşılıklı bilgi alışverişini her zaman yapabilmek, bize istediğiniz zaman ulaşabilmeniz ve sorunlarınıza destek olabilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, çalışacağız...

Bir siteyi oluşturan temel faktörün o sitenin üyeleri olduğunun bilincinde olarak, sizlerin de bize bu konuda yardımcı olacağını umarak, daha iyiye daha güzele ulaşmayı hedefliyoruz.

Bildiğiniz gibi Emeksensin, listelenen ürünleri doğrudan yayına almıyor. Her ürün onaylanma kriterlerinden geçtikten sonra yayınlanabiliyor. Listelediğiniz ürünler tek tek inceleniyor. Bu incelemelerin odak noktasını fotoğraf kalitesi oluşturuyor. Zira yazılı metinlerde (başlık, açıklama, malzeme, etiketleme, kargo bilgileri vs.) herhangi bir yanlışlık düzeltilebiliyor, ancak fotoğraf kalitesini düzeltmemiz mümkün değil. Ve fotoğraf kalitesi de bizim için olmazsa olmaz bir unsur... Fotoğraf kalitesinin üzerinde neden bu kadar duruyoruz? Bunu uzun uzun anlatmaya sanırız ki gerek yok, zira iyi çekilmiş net bir fotoğraf, alıcının beğenisini kazanmakta tek yoldur. Açıklamalarda ne yazarsanız yazın bunu tamamlayacak unsur ürün fotoğrafıdır. Dolayısıyla fotoğraf, herşeydir.

Durum böyle iken, ürün listelerken yapılmaması gereken hataların başında gelen noktaların neler olduğunu sizlerle paylaşmak isteriz;

Ürünün size ait olduğunu ve başkaları tarafından kopyalanmamasını sağlamak için ürün üzerine koyduğunuz logo, antet, blog adresi, tarih vs. gibi baskılar fotoğrafın bir çok yerini kapatıp görülebilirlik oranını düşürüyor ve kaliteyi bozuyor. Bu konuda gerçekten çok endişeleniyorsanız ; ürünün yanına koyacağınız bir kartvizitle çekeceğiniz fotoğraf bunu hallledecektir.

İkincisi, ürün fotoğrafı çekilirken doğru ışık kullanmamak ürünün detaylarını göstermiyor. Bu da satış sürecinde problemlere neden olabiliyor. Alıcı ürünü aldığında hayal kırıklığına uğradığını belirtebiliyor. Bir diğeri ürünün fotoğrafı çekilirken dikkati üründen uzaklaştıracak bir sürü objenin de ürünün yanına konması. Bazı objeler, ürünün kendisinden daha fazla dikkat çekiyor. Dolayısıyla çektiğiniz fotoğrafta ürün yalnız olmalı..

Çektiğiniz fotoğrafları listelemeye yüklerken en güzel ve ürünün tamamının görüldüğü bir fotoğrafı ilk fotoğraf olarak yükleyin. “Kes” butonuyla fotoğraf üzerinde gördüğünüz kesik çizgileri aşağı yukarı ve sağa sola kaydırarak ürünü tam ortaya yerleştirin. Bu aynı zamanda ürünlerinizin küçültülmüş ama tam olan fotoğrafının arka sayfalarda ve kategorilerde düzgün görünmesini sağlayacaktır. Bu buton, kesme işlemi yapmaz. Tarih vs. gibi baskıları dışardan bir program ile (google picasa” kesmelisiniz. Detayla ilgili olanları ikinci ve sonraki sıralarda yükleyin.

Fotoğraf çekimiyle ilgili olarak size yardımcı olabileceğimiz bilgileri daha önce blog sayfamızda yayınladık. Yeni üyelerimiz de yararlanabilirler.

Fotoğraf konusunun dışında, ürün listelerken dikkat edeceğiniz diğer önemli bir husus da listelenmesi yasak olan ürünlere girip girmediğinizi kontrol etmek..Bunların başında yenilir içilir gıda maddeleri gelmektedir. Biz site olarak gıda maddelerinin denetimini yapamayacağımız için, bu tür maddelerin listelenmesini kabul etmiyoruz. Buna rağmen nikah şekeri, bebek şekeri, mevlüt şekeri adı altında ürün listelenmeye devam ediliyor. Şeker yerine lavanta ya da başka bir dolgu malzemesi koymanız sorunu çözecektir.

Başka bir husus; Yapılan ürünün benzerlerinin yer aldığı ve film karelerinden oluşmuş alıntı fotoğrafları, kendi yaptığınız ürünün fotoğraflarıyla birlikte listelemek ki bunu asla kabul etmiyoruz. Ürün tam olarak sizin yaptığınız ve emek verdiğiniz ürün olmalıdır.

Destek ekibimiz, uzun saatler süren mesaisinde, Ürün başlığı , Ürün Açıklamaları , Malzeme, Etiket gibi tüm açıklamaları tek tek incelemektedir. Biz Site olarak ürün başlıklarında ve ürün açıklamalarında BÜYÜK HARF kullanılmasını şık bulmuyoruz. Büyük harf bizim için noktadan sonra cümleye başlarken kullanılmalı. Kelimeler tam ve doğru yazılmalı, ve imla kurallarına uyulmalı. Bu bizim aynı zamanda vatandaşlık görevimiz de olmalı. Doğru Türkçe, doğru imla. Ufak tefek yanlışları zaten düzeltiyoruz. Ancak uzun açıklamalı büyük harfle yazılmış bir metni tekrar yazıyoruz. Bu da diğer üyelerimize ayıracağımız zamanı azaltıyor.

Etiket konusu da önemli bir husus. Ürünlerinizin doğru kategorilerde yer almasına özen göstermelisiniz. Bunu karıştırabilirsiniz. Ancak ana sayfada sol tarafta yer alan Kategoriler başlığı altında sıralanmış listede hangi ürünün hangi kategoriye gireceğini netlikle görebilirsiniz. Takı kategorisine bastığınızda o kategorinin hangi ürünleri içerdiğini görebilirsiniz. Ürünü etiketlerken, yazdığınız etiketlerin ürünü anlatmasına dikkat etmelisiniz. Ürün örneğin “Mavi taşlı inci kolye” başlığını taşıyorsa etiketleri de “mavi” “doğal taş” “inci” “kolye” olmalı, etiket kirliliğine yol açacak fazlalıklardan kaçınmalısınız. Bazen “el yapımı”, “ el emeği” gibi etiketler aynı anlama geldiği halde yine de birlikte kullanılmaktadır.

Ekibimiz tüm bu kontrolleri yapıp ürünü onayladıktan sonra ürün yayına alınmakta, ancak bazı durumlarda üye kontrolden geçmiş ürünlerin etiketlerini tekrar değiştirmektedir. Bu da gereksiz zaman kaybına neden olmaktadır.

Size ulaşmamızı sağlayacak e-posta adreslerinizi de sürekli gözden geçirmelisiniz. Herhangi bir üyenin ürünü satıldığında cep telefonuyla mesaj gitmesine rağmen, satış süreci boyunca kendisine ulaşamadığımız ve bu yüzden satış iptali yaptığımız durumlar oldu. Bazen üye, üye olduğu her site için ayrı bir e-posta adresi yazmakta, ancak zaman içinde bunları unutup bakmamaktadır.

Tüm üyelerimizin eşit ve herhangi bir kayırmadan uzakta olduğunu sizlere hatırlatır, ancak kaliteli ürün yaratan, doğru fotoğraf çeken, ve tüm yapılması gereken hususları tam olarak yapan üyenin de doğal olarak kendisini ön plana çıkaracağını da belirtiriz. Aynı işi yapan binlerce üye olabilir ama vazgeçilmez kural; iyi olan kazanır..

İyi olmaya ve kazanmaya doğru emek sarfedelim. Hep birlikte..

Seçkiler

Emeksensin Seçkiler

Emeksensin'de yayında olan herhangi 16 eser veya ürünü, istediğiniz gibi seçebilir, dizebilir, ve bu derlemenizden bir sayfa oluşturabilirsiniz. Her seçkide kendi eser veya ürünlerinizden en fazla 2 tane seçebilirsiniz. Seçim yaparken renk düzenine, ve seçtiklerimizin birbirleri ile ahenkli olmasına dikkat edelim. Daha sonra, güzel ve ahenkli seçkilere anasayfada yer vermeyi düşünüyoruz.

Hemen denemek için seçkiler sayfasına giderek, yeni seçki düzenle bağlantısına tıklayınız.

Seçkiler bölümü ile ilgili öneri ve görüşleriniz varsa, lütfen bize e-posta yollayınız.

Spam Mesajlar ve Emeksensin Raporlama Özelliği

Emeksensin’de eserlerini sergileyen tüm üyelerimize duyurumuzdur:

Son günlerde sitemizi ve üyelerimizin adreslerini kullanarak dışarıdan ve ahlaki olmayan yollarla size ulaşan bir takım kişi ve kurumların varlığından hepinizin haberdar olduğunu sanıyoruz.

Emeksensin sitesi, sizlere eser ve ürünlerinizi, özgür ve reklamsız bir platformda sergilemenize fırsat tanıyor. Bunun için hem sizler, hem site yöneticileri uzun zamandan beri fazlasıyla çalışmakta ve emek vermektedirler.

Emeksensin prensip olarak sizlerin eser ve ürünlerinizi kendi kişisel sitelerinizde ve kendi olanaklarınızla satmanıza asla karışmamaktadır.

Bahsi geçen mesajlar, size özel yazılmış mesajlar gibi gözükse de, aslında durum bunun tam tersidir. Mesajlar birden fazla kullanıcımıza otomatik olarak gönderilmekte olup, “spam” mesaj adını almaktadır. Sizlere bu yollar ile ulaşan kişi ve kurumların daha işin başında başvurdukları yol, sonrasında da ne kadar güvenilir olup olmayacaklarıyla ilgili bir fikir verebilir.

Ayrıca gözden kaçırmamanız gereken bir husus da şudur; eser ve ürünleriz emeksensin'de sergilenmekte de olsa sizin güvenceniz altındadır. Satıldığı anda ise site güvencesi devreye girip, kazanılan paranın size anında en güvenceli şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Emeksensin’in sizin ürününüz satılıp onaylandığı anda, kazancınızı dakik ve anında size gönderdiğini elbette biliyor olmalısınız.

Bu site içinde karşılıklı olarak birbirimizin haklarını savunmak ve gözetmek durumunda olduğumuzu ve bunun için çok fazla emek verdiğimizin bilincinde olarak sizlerin de böyle yollardan ulaşmak isteyen kişi ve kurumların mesajlarına karşı, mesaj sisteminde görebileceğiniz “raporla” tuşuna basarak emeksensin'i haberdar etmenizi istiyoruz.

Yorum ve Puanlama Sistemi

Emeksensin satış puanlama ve yorum sistemi devreye girdi. Artık yaptığınız alım ve satışlar için karşı tarafa yorum yapabilecek ve görüş bildirebileceksiniz. Yaptığınız bir alım veya satışın bitmesinden sonra, "Bana Özel" kısmından, yorum yap bağlantısına tıklayıp, görüşünüzü pozitif, nötr veya negatif olarak seçip, dilerseniz yorumunuzu da ekleyebilirsiniz.

Puanlama sistemi, şu an sistem üzerinden olan işlemler üzerinden hesap yapar. Sergi ve profil sayfanızda kullanıcı isminizin yanında çıkan rakam, yaptığınız toplam alım ve satışları gösterir. Hemen alttaki yeşil çubuk ise, yüzde olarak kaç işlemden kaçının başarılı olduğunu gösterir. Yorumlar sayfanızda ise, alım ve satışlarınıza istinaden aldığınız ve yaptığınız yorumlar yer alır.

Şu anda puan hesabını, yapılan işlemler üzerinden yapıyoruz. İleride, bu yüzde hesabını, yapılan yorumların yüzde kaçının olumlu olduğu üzerinden yapacağız. Bunun sebebi ise, yorum ve puanlama sisteminin yeni devreye girmesi, ve sistemde hiç bir yorumun bulunmaması. Ayrıca, yorum üzerinden yüzde hesaplamanın, şöyle bir problemi var: başarılı olan bir satış işleminde bile, eğer karşı taraf herhangi bir yorum bırakmaz ise, puan yüzdenizin düşmesi. Bu sebepten dolayı şu anda puan hesabını, yapılan işlemler üzerinden yapıyoruz.

Daha önceden yaptığınız alım ve satışlar, sistemde kayıtlı olup, bu işlemlere yorum bırakabilirsiniz. Dilerseniz, sizden alım yapan üyelerimize mesaj göndererek, yaptıkları alımlar için bir yorum bırakmasını isteyebilirsiniz.

Yorum ve puanlama sistemi ile ilgili her türlü görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.

Emeksensin Blogspot Kutucuğu

Emeksensin'de sergilediğiniz eser ve ürünlerinizi, kendi blog sayfanızda da bir kutucuk içerisinde gösterebilmeniz için iki ayrı formatta ve dört ayrı sıralama seçeneği ile kişiselleştirebileceğiniz bir "gadget" geliştirdik.

Emeksensin Blogspot Gadget

Adım adım kurulum talimatı için tıklayınız. Emeksensin kutucuğu hakkında her türlü görüş ve önerileriniz için destek@emeksensin.com adresine e-posta atınız.