Emeksensin Satιcı Rehberi

Bu rehber, siteyi tanımayan ve yeni üye olan satıcı üyelerimiz için hazırlanmıştır. Merak eden eski ve deneyimli üyelerimiz de okuyabilirler.

Emeksensin’de ürünlerinizi satmak için öncelikle üye olmalısınız. Üye olmadan önce üyelik sözleşmesini kendi yararınız açısından okumalısınız. Sonrasında satıcı üye işlemlerinizi bitirmelisiniz. Daha sonra da en güzel şekilde fotoğraflarını çektiğiniz ürünlerin resimlerini bilgisayarınızda dosyalamalısınız. Ürün listelemeye başlamadan önce sitede bu konuda yazılmış blog, yardım, sık sorulan sorular, nasıl satış yaparım konulu yazıların hepsini okumalısınız. Site ne tür bir ürün listelemesi istiyor? Hangi ürünleri listeleyebilirim? Hangi ürünleri listelemem istenmiyor konularında bilgi sahibi olmalısınız. Örneğin, bebek şekeri, nikah şekeri, gıda malzemesi vs. türü ürünler listelenemiyor.

Yeni Üyeler

Tek bir ürün listeleyen üyenin listeleme sırasında fotoğraf hariç eksiklikleri düzeltilebilir. Bu yüzden eğer fotoğrafla ilgili bir sorun varsa o ürün taslak olarak işaretlenir ve düzeltmeniz istenir. Bunun dışında imla kuralları ve büyük, küçük harf dikkatsizliği gibi durumlar, malzeme ve etiketler, kategori yanlışları düzeltilir. Ve onaya alınır.

Yeni üyenin yapacağı iş bundan sonra başlamalıdır. Onay gören operatörün düzelttiği ürününü örnek almalı ve başlık nasıl olmalı? Açıklama nasıl yazılmalı? Malzemeler nasıl yazılmalı? Etiket neyi ifade eder? Kategoriler nasıl olmalı? Ürünün satış aşamasında alıcıların kullandığı anahtar kelimeler nedir? konularına açıklık getirecek şekilde diğer ürünlerini de listelemelidir.

Site olarak istediğimiz ürün listeleme düzeni şu şekildedir

Doğru Yanlış
Ürün Başlığı Mavi taşlı küpe mavi taşlı küpe
Ürün Açıklaması Mavi taşlardan yapılmış küpe. Başka renklerde de yapılabilir. mavi taşlardan yapılmış küpe.başka renklerdede yapılabilir.
Kategori Ana kategori; aksesuar Alt kategori; küpe takı
Etiket mavi taş, takı, el emeği hediye seçeneği, hediye alternatifi, şık tasarım, trend
Malzeme mavi taş, küpe aparatı şık, otantik, küpe
Kargo PTT seçilecekse ve ürün fiyatına ilave edilecekse peşin kargo seçilmeli ve ptt tarifelerine gore şehir içi ve yurtiçi fiyatlandırma yapılarak düzenlenmelidir. Özel kargo ile gönderilecekse ve alıcının ödemesi isteniyorsa ‘karşı ödemeli” seçeneği seçilmelidir. Ürünün kargo ücretini satıcı ödeyecekse “ücretsiz kargo” seçeneği işaretlenir. Karşı ödemeli kargo seçilip kargo notuna karşı ödemeli diye yazmak, ürünün ücreti kapıda ödenir gibi olmayan seçenekler yazmak, ürün satın alındıktan 5 gün sonra yollanır diye yazmak.
Sipariş süresi Ürün siparişle yapılacaksa ve bunun için 1 hafta 2 hafta ve 1 ay süre gerekiyorsa sipariş süresini doğru işaretlemek. Ürün siparişle yapılmasına ragmen, listelerken elimde hazır var seçeneğini işaretlemek. Site kurallarına gore hazır ürünü 3 işgünü içinde göndermek zorundasınız. Oysa 2 hafta sürecek bir sipariş hazırlığına ihtiyacınız varsa bunu belirtmek zorundasınız.

Ürün Listelerken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Değerli Üyelerimiz,

Emeksensin kurulduğundan bu yana kaliteden ödün vermemek adına gelişmesinin gecikmesini göze almak pahasına da olsa, tutarlı bir yol izlemeye devam ediyor. Biz, sizlerin de değerli katkılarıyla her zaman güvenilir, kaliteli bir site olmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Karşılıklı bilgi alışverişini her zaman yapabilmek, bize istediğiniz zaman ulaşabilmeniz ve sorunlarınıza destek olabilmek için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz, çalışacağız...

Bir siteyi oluşturan temel faktörün o sitenin üyeleri olduğunun bilincinde olarak, sizlerin de bize bu konuda yardımcı olacağını umarak, daha iyiye daha güzele ulaşmayı hedefliyoruz.

Bildiğiniz gibi Emeksensin, listelenen ürünleri doğrudan yayına almıyor. Her ürün onaylanma kriterlerinden geçtikten sonra yayınlanabiliyor. Listelediğiniz ürünler tek tek inceleniyor. Bu incelemelerin odak noktasını fotoğraf kalitesi oluşturuyor. Zira yazılı metinlerde (başlık, açıklama, malzeme, etiketleme, kargo bilgileri vs.) herhangi bir yanlışlık düzeltilebiliyor, ancak fotoğraf kalitesini düzeltmemiz mümkün değil. Ve fotoğraf kalitesi de bizim için olmazsa olmaz bir unsur... Fotoğraf kalitesinin üzerinde neden bu kadar duruyoruz? Bunu uzun uzun anlatmaya sanırız ki gerek yok, zira iyi çekilmiş net bir fotoğraf, alıcının beğenisini kazanmakta tek yoldur. Açıklamalarda ne yazarsanız yazın bunu tamamlayacak unsur ürün fotoğrafıdır. Dolayısıyla fotoğraf, herşeydir.

Durum böyle iken, ürün listelerken yapılmaması gereken hataların başında gelen noktaların neler olduğunu sizlerle paylaşmak isteriz;

Ürünün size ait olduğunu ve başkaları tarafından kopyalanmamasını sağlamak için ürün üzerine koyduğunuz logo, antet, blog adresi, tarih vs. gibi baskılar fotoğrafın bir çok yerini kapatıp görülebilirlik oranını düşürüyor ve kaliteyi bozuyor. Bu konuda gerçekten çok endişeleniyorsanız ; ürünün yanına koyacağınız bir kartvizitle çekeceğiniz fotoğraf bunu hallledecektir.

İkincisi, ürün fotoğrafı çekilirken doğru ışık kullanmamak ürünün detaylarını göstermiyor. Bu da satış sürecinde problemlere neden olabiliyor. Alıcı ürünü aldığında hayal kırıklığına uğradığını belirtebiliyor. Bir diğeri ürünün fotoğrafı çekilirken dikkati üründen uzaklaştıracak bir sürü objenin de ürünün yanına konması. Bazı objeler, ürünün kendisinden daha fazla dikkat çekiyor. Dolayısıyla çektiğiniz fotoğrafta ürün yalnız olmalı..

Çektiğiniz fotoğrafları listelemeye yüklerken en güzel ve ürünün tamamının görüldüğü bir fotoğrafı ilk fotoğraf olarak yükleyin. “Kes” butonuyla fotoğraf üzerinde gördüğünüz kesik çizgileri aşağı yukarı ve sağa sola kaydırarak ürünü tam ortaya yerleştirin. Bu aynı zamanda ürünlerinizin küçültülmüş ama tam olan fotoğrafının arka sayfalarda ve kategorilerde düzgün görünmesini sağlayacaktır. Bu buton, kesme işlemi yapmaz. Tarih vs. gibi baskıları dışardan bir program ile (google picasa” kesmelisiniz. Detayla ilgili olanları ikinci ve sonraki sıralarda yükleyin.

Fotoğraf çekimiyle ilgili olarak size yardımcı olabileceğimiz bilgileri daha önce blog sayfamızda yayınladık. Yeni üyelerimiz de yararlanabilirler.

Fotoğraf konusunun dışında, ürün listelerken dikkat edeceğiniz diğer önemli bir husus da listelenmesi yasak olan ürünlere girip girmediğinizi kontrol etmek..Bunların başında yenilir içilir gıda maddeleri gelmektedir. Biz site olarak gıda maddelerinin denetimini yapamayacağımız için, bu tür maddelerin listelenmesini kabul etmiyoruz. Buna rağmen nikah şekeri, bebek şekeri, mevlüt şekeri adı altında ürün listelenmeye devam ediliyor. Şeker yerine lavanta ya da başka bir dolgu malzemesi koymanız sorunu çözecektir.

Başka bir husus; Yapılan ürünün benzerlerinin yer aldığı ve film karelerinden oluşmuş alıntı fotoğrafları, kendi yaptığınız ürünün fotoğraflarıyla birlikte listelemek ki bunu asla kabul etmiyoruz. Ürün tam olarak sizin yaptığınız ve emek verdiğiniz ürün olmalıdır.

Destek ekibimiz, uzun saatler süren mesaisinde, Ürün başlığı , Ürün Açıklamaları , Malzeme, Etiket gibi tüm açıklamaları tek tek incelemektedir. Biz Site olarak ürün başlıklarında ve ürün açıklamalarında BÜYÜK HARF kullanılmasını şık bulmuyoruz. Büyük harf bizim için noktadan sonra cümleye başlarken kullanılmalı. Kelimeler tam ve doğru yazılmalı, ve imla kurallarına uyulmalı. Bu bizim aynı zamanda vatandaşlık görevimiz de olmalı. Doğru Türkçe, doğru imla. Ufak tefek yanlışları zaten düzeltiyoruz. Ancak uzun açıklamalı büyük harfle yazılmış bir metni tekrar yazıyoruz. Bu da diğer üyelerimize ayıracağımız zamanı azaltıyor.

Etiket konusu da önemli bir husus. Ürünlerinizin doğru kategorilerde yer almasına özen göstermelisiniz. Bunu karıştırabilirsiniz. Ancak ana sayfada sol tarafta yer alan Kategoriler başlığı altında sıralanmış listede hangi ürünün hangi kategoriye gireceğini netlikle görebilirsiniz. Takı kategorisine bastığınızda o kategorinin hangi ürünleri içerdiğini görebilirsiniz. Ürünü etiketlerken, yazdığınız etiketlerin ürünü anlatmasına dikkat etmelisiniz. Ürün örneğin “Mavi taşlı inci kolye” başlığını taşıyorsa etiketleri de “mavi” “doğal taş” “inci” “kolye” olmalı, etiket kirliliğine yol açacak fazlalıklardan kaçınmalısınız. Bazen “el yapımı”, “ el emeği” gibi etiketler aynı anlama geldiği halde yine de birlikte kullanılmaktadır.

Ekibimiz tüm bu kontrolleri yapıp ürünü onayladıktan sonra ürün yayına alınmakta, ancak bazı durumlarda üye kontrolden geçmiş ürünlerin etiketlerini tekrar değiştirmektedir. Bu da gereksiz zaman kaybına neden olmaktadır.

Size ulaşmamızı sağlayacak e-posta adreslerinizi de sürekli gözden geçirmelisiniz. Herhangi bir üyenin ürünü satıldığında cep telefonuyla mesaj gitmesine rağmen, satış süreci boyunca kendisine ulaşamadığımız ve bu yüzden satış iptali yaptığımız durumlar oldu. Bazen üye, üye olduğu her site için ayrı bir e-posta adresi yazmakta, ancak zaman içinde bunları unutup bakmamaktadır.

Tüm üyelerimizin eşit ve herhangi bir kayırmadan uzakta olduğunu sizlere hatırlatır, ancak kaliteli ürün yaratan, doğru fotoğraf çeken, ve tüm yapılması gereken hususları tam olarak yapan üyenin de doğal olarak kendisini ön plana çıkaracağını da belirtiriz. Aynı işi yapan binlerce üye olabilir ama vazgeçilmez kural; iyi olan kazanır..

İyi olmaya ve kazanmaya doğru emek sarfedelim. Hep birlikte..

Ev Ortamında Nasıl Fotoğraf Stüdyosu Oluşturulur?

Bilindiği üzere, emeksensin’e yüklenen eser ve ürünlerin fotoğraf kalitelerine çok önem veriyoruz. Buna hem sitemizin kalitesi, hem de satıcıların ürünlerini alıcıya sunarken en net haliyle gösterebilmeleri açısından dikkat ediyoruz.

sonsuz fon nasıl yapılır

Bu sebeble, ev ortamında minik bir fotoğraf stüdyosu kurmak için çalışmalara başladık. Bir çok denemeden sonra, sizler için bu yazıyı hazırladık. Yapacağımız şey bir sonsuz fon oluşturmak, ve fotoğraflarınızın neredeyse profesyonel kalitede çıkması için oluşturduğumuz düzeneği doğru şekilde aydınlatmak.

Gereken Malzemeler

  • 2 adet 50cm x 50cm boyutunda kesilmiş tahta plaka
  • 2 adet L şeklinde çelik destek
  • 4 adet plastik ayak ve 4 adet kısa vida
  • 16 adet 8mm çapında vida, ve bunlara uygun 32 somun, 32 pul
  • Beyaz karton
sonsuz fon yapmak için gereken parçalar

Bunların dışında, sonsuz fonumuzu birleştirmek için tornavida, pense, ve bir matkaba ihtiyaç duyacağız.

Gereken malzemeleri, herhangi bir nalburdan, veya İkea, Bauhaus türü bir yapı marketten alabilirsiniz. Dilerseniz, bizim tasarladığımız bu düzeneği basitleştirebilirsiniz. Mutlaka aynı şekilde yapmanız gerekmiyor, ancak biz bu sistemi uzun ömürlü ve kullanılabilir olması için tasarladık.

Seçkiler

Emeksensin Seçkiler

Emeksensin'de yayında olan herhangi 16 eser veya ürünü, istediğiniz gibi seçebilir, dizebilir, ve bu derlemenizden bir sayfa oluşturabilirsiniz. Her seçkide kendi eser veya ürünlerinizden en fazla 2 tane seçebilirsiniz. Seçim yaparken renk düzenine, ve seçtiklerimizin birbirleri ile ahenkli olmasına dikkat edelim. Daha sonra, güzel ve ahenkli seçkilere anasayfada yer vermeyi düşünüyoruz.

Hemen denemek için seçkiler sayfasına giderek, yeni seçki düzenle bağlantısına tıklayınız.

Seçkiler bölümü ile ilgili öneri ve görüşleriniz varsa, lütfen bize e-posta yollayınız.

Spam Mesajlar ve Emeksensin Raporlama Özelliği

Emeksensin’de eserlerini sergileyen tüm üyelerimize duyurumuzdur:

Son günlerde sitemizi ve üyelerimizin adreslerini kullanarak dışarıdan ve ahlaki olmayan yollarla size ulaşan bir takım kişi ve kurumların varlığından hepinizin haberdar olduğunu sanıyoruz.

Emeksensin sitesi, sizlere eser ve ürünlerinizi, özgür ve reklamsız bir platformda sergilemenize fırsat tanıyor. Bunun için hem sizler, hem site yöneticileri uzun zamandan beri fazlasıyla çalışmakta ve emek vermektedirler.

Emeksensin prensip olarak sizlerin eser ve ürünlerinizi kendi kişisel sitelerinizde ve kendi olanaklarınızla satmanıza asla karışmamaktadır.

Bahsi geçen mesajlar, size özel yazılmış mesajlar gibi gözükse de, aslında durum bunun tam tersidir. Mesajlar birden fazla kullanıcımıza otomatik olarak gönderilmekte olup, “spam” mesaj adını almaktadır. Sizlere bu yollar ile ulaşan kişi ve kurumların daha işin başında başvurdukları yol, sonrasında da ne kadar güvenilir olup olmayacaklarıyla ilgili bir fikir verebilir.

Ayrıca gözden kaçırmamanız gereken bir husus da şudur; eser ve ürünleriz emeksensin'de sergilenmekte de olsa sizin güvenceniz altındadır. Satıldığı anda ise site güvencesi devreye girip, kazanılan paranın size anında en güvenceli şekilde iletilmesini sağlamaktadır. Emeksensin’in sizin ürününüz satılıp onaylandığı anda, kazancınızı dakik ve anında size gönderdiğini elbette biliyor olmalısınız.

Bu site içinde karşılıklı olarak birbirimizin haklarını savunmak ve gözetmek durumunda olduğumuzu ve bunun için çok fazla emek verdiğimizin bilincinde olarak sizlerin de böyle yollardan ulaşmak isteyen kişi ve kurumların mesajlarına karşı, mesaj sisteminde görebileceğiniz “raporla” tuşuna basarak emeksensin'i haberdar etmenizi istiyoruz.